HC1206XR473K501
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC1206XR473K501
HC1206XR473K501
Part Number
HC1206XR473K501
Description
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1206
Data sheet
HC1206XR473K501.pdf
Delivery Services
HC1206XR473K501
Comments
    HC1206XR473K501 Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.047 µF
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C