HC1206YV103M201
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC1206YV103M201
HC1206YV103M201
Part Number
HC1206YV103M201
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 10000PF 201V Y5V 1206
Data sheet
HC1206YV103M201.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
HC1206YV103M201
Comments
    HC1206YV103M201 Specifications
    SeriesHC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated201V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C