HC1206YV154Z251
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC1206YV154Z251
HC1206YV154Z251
Part Number
HC1206YV154Z251
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 0.15UF 251V Y5V 1206
Data sheet
HC1206YV154Z251.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
HC1206YV154Z251
Comments
    HC1206YV154Z251 Specifications
    SeriesHC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance-20%, +80%
    Lead Style-
    Capacitance0.15 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated251V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C