HC1210CG272J251
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC1210CG272J251
HC1210CG272J251
Part Number
HC1210CG272J251
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 2700PF 250V C0G/NP0 1210
Data sheet
HC1210CG272J251.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
HC1210CG272J251
Comments
    HC1210CG272J251 Specifications
    SeriesHC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance2700 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C