HC1210XR223K501
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC1210XR223K501
HC1210XR223K501
Part Number
HC1210XR223K501
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 0.022UF 500V X7R 1210
Data sheet
HC1210XR223K501.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
HC1210XR223K501
Comments
    HC1210XR223K501 Specifications
    SeriesHC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.022 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C