HC1210XR473K102
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC1210XR473K102
HC1210XR473K102
Part Number
HC1210XR473K102
Description
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1210
Data sheet
HC1210XR473K102.pdf
Delivery Services
HC1210XR473K102
Comments
    HC1210XR473K102 Specifications
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.047 µF
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C