HC1210YV154M201
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC1210YV154M201
HC1210YV154M201
Part Number
HC1210YV154M201
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 0.15UF 200V Y5V 1210
Data sheet
HC1210YV154M201.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
HC1210YV154M201
Comments
    HC1210YV154M201 Specifications
    SeriesHC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.15 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated200V
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C