HC1808CG470J202
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC1808CG470J202
HC1808CG470J202
Part Number
HC1808CG470J202
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 47PF 2KV C0G/NP0 1808
Data sheet
HC1808CG470J202.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
HC1808CG470J202
Comments
    HC1808CG470J202 Specifications
    SeriesHC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance47 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C