HC1812CG150J202
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC1812CG150J202
HC1812CG150J202
Part Number
HC1812CG150J202
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 15PF 2KV C0G/NP0 1812
Data sheet
HC1812CG150J202.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
HC1812CG150J202
Comments
    HC1812CG150J202 Specifications
    SeriesHC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance15 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.180" L x 0.125" W (4.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C