HC1812CG470J201
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC1812CG470J201
HC1812CG470J201
Part Number
HC1812CG470J201
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 47PF 200V C0G/NP0 1812
Data sheet
HC1812CG470J201.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
HC1812CG470J201
Comments
    HC1812CG470J201 Specifications
    SeriesHC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance47 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated200V
    Size / Dimension0.180" L x 0.125" W (4.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C