HC1812XR103K202
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC1812XR103K202
HC1812XR103K202
Part Number
HC1812XR103K202
Description
CAP CER 10000PF 2KV X7R 1812
Data sheet
HC1812XR103K202.pdf
Delivery Services
HC1812XR103K202
Comments
    HC1812XR103K202 Specifications
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.180" L x 0.125" W (4.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C