HC1812XR334K251
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC1812XR334K251
HC1812XR334K251
Part Number
HC1812XR334K251
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 0.33UF 250V X7R 1812
Data sheet
HC1812XR334K251.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
HC1812XR334K251
Comments
    HC1812XR334K251 Specifications
    SeriesHC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.33 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.180" L x 0.125" W (4.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C