HC1812YV333M251
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC1812YV333M251
HC1812YV333M251
Part Number
HC1812YV333M251
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 0.033UF 250V Y5V 1812
Data sheet
HC1812YV333M251.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
HC1812YV333M251
Comments
    HC1812YV333M251 Specifications
    SeriesHC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.033 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.180" L x 0.125" W (4.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C