HC1825CG103J501
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC1825CG103J501
HC1825CG103J501
Part Number
HC1825CG103J501
Description
CAP CER 10000PF 500V C0G 1825
Data sheet
HC1825CG103J501.pdf
Delivery Services
HC1825CG103J501
Comments
    HC1825CG103J501 Specifications
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1825 (4564 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.250" L x 0.180" W (6.30mm x 4.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C