HC2225XR103K202
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC2225XR103K202
HC2225XR103K202
Part Number
HC2225XR103K202
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 10000PF 2KV X7R 2225
Data sheet
HC2225XR103K202.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
HC2225XR103K202
Comments
    HC2225XR103K202 Specifications
    SeriesHC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.220" L x 0.250" W (5.70mm x 6.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C