HC2225XR103K302
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC2225XR103K302
HC2225XR103K302
Part Number
HC2225XR103K302
Description
CAP CER 10000PF 3KV X7R 2225
Data sheet
HC2225XR103K302.pdf
Delivery Services
HC2225XR103K302
Comments
    HC2225XR103K302 Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
    Voltage - Rated3000V (3kV)
    Size / Dimension0.220" L x 0.250" W (5.70mm x 6.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C