HC2225XR224K501
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC2225XR224K501
HC2225XR224K501
Part Number
HC2225XR224K501
Description
CAP CER 0.22UF 500V X7R 2225
Data sheet
HC2225XR224K501.pdf
Delivery Services
HC2225XR224K501
Comments
    HC2225XR224K501 Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.22 µF
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.220" L x 0.250" W (5.70mm x 6.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C