HH15N0R5B250CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HH15N0R5B250CT
HH15N0R5B250CT
Part Number
HH15N0R5B250CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 0.5PF 25V NPO 0402
Data sheet
HH15N0R5B250CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
HH15N0R5B250CT
Comments
    HH15N0R5B250CT Specifications
    SeriesHH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR
    Tolerance±0.1pF
    Lead Style-
    Capacitance0.5 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C