HH18N122J160CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HH18N122J160CT
HH18N122J160CT
Part Number
HH18N122J160CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 1200PF 16V NPO 0603
Data sheet
HH18N122J160CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
HH18N122J160CT
Comments
    HH18N122J160CT Specifications
    SeriesHH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance1200 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C