LS1812N152K302NTM
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
LS1812N152K302NTM
LS1812N152K302NTM
Part Number
LS1812N152K302NTM
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 1500PF 250VAC C0G 1812
Data sheet
LS1812N152K302NTM.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
LS1812N152K302NTM
Comments
    LS1812N152K302NTM Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    RatingsX2, Y3
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1500 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsSafety
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.065" (1.65mm)
    Voltage - Rated250VAC
    Size / Dimension0.180" L x 0.125" W (4.57mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C