LT103D106MAT2H
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
LT103D106MAT2H
LT103D106MAT2H
Part Number
LT103D106MAT2H
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 10UF 25V X5R 1210
Data sheet
LT103D106MAT2H.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
LT103D106MAT2H
Comments
    LT103D106MAT2H Specifications
    SeriesLT
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow Profile
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance10 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C