MA0603CG272F100
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MA0603CG272F100
MA0603CG272F100
Part Number
MA0603CG272F100
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 2700PF 10V C0G/NP0 0603
Data sheet
MA0603CG272F100.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MA0603CG272F100
Comments
    MA0603CG272F100 Specifications
    SeriesMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead Style-
    Capacitance2700 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C