MA0603XR204K160
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MA0603XR204K160
MA0603XR204K160
Part Number
MA0603XR204K160
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 0.2UF 16V X7R 0603
Data sheet
MA0603XR204K160.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MA0603XR204K160
Comments
    MA0603XR204K160 Specifications
    SeriesMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.2 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C