MA0603YV273M500
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MA0603YV273M500
MA0603YV273M500
Part Number
MA0603YV273M500
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 0.027UF 50V Y5V 0603
Data sheet
MA0603YV273M500.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MA0603YV273M500
Comments
    MA0603YV273M500 Specifications
    SeriesMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.027 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C