MA0805CG511F500
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MA0805CG511F500
MA0805CG511F500
Part Number
MA0805CG511F500
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 510PF 50V C0G/NP0 0805
Data sheet
MA0805CG511F500.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MA0805CG511F500
Comments
    MA0805CG511F500 Specifications
    SeriesMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead Style-
    Capacitance510 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C