MA0805XF106K6R3
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MA0805XF106K6R3
MA0805XF106K6R3
Part Number
MA0805XF106K6R3
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0805
Data sheet
MA0805XF106K6R3.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MA0805XF106K6R3
Comments
    MA0805XF106K6R3 Specifications
    SeriesMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C