MA0805XR183J250
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MA0805XR183J250
MA0805XR183J250
Part Number
MA0805XR183J250
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 0.018UF 25V X7R 0805
Data sheet
MA0805XR183J250.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MA0805XR183J250
Comments
    MA0805XR183J250 Specifications
    SeriesMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance0.018 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C