MA0805XR334M500
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MA0805XR334M500
MA0805XR334M500
Part Number
MA0805XR334M500
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R 0805
Data sheet
MA0805XR334M500.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MA0805XR334M500
Comments
    MA0805XR334M500 Specifications
    SeriesMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.33 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C