MA0805XR824J100
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MA0805XR824J100
MA0805XR824J100
Part Number
MA0805XR824J100
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 0.82UF 10V X7R 0805
Data sheet
MA0805XR824J100.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MA0805XR824J100
Comments
    MA0805XR824J100 Specifications
    SeriesMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance0.82 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C