MA0805YV393Z500
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MA0805YV393Z500
MA0805YV393Z500
Part Number
MA0805YV393Z500
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 0.039UF 50V Y5V 0805
Data sheet
MA0805YV393Z500.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MA0805YV393Z500
Comments
    MA0805YV393Z500 Specifications
    SeriesMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance-20%, +80%
    Lead Style-
    Capacitance0.039 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C