MA1206CG3R0C500
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MA1206CG3R0C500
MA1206CG3R0C500
Part Number
MA1206CG3R0C500
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 3PF 50V C0G/NP0 1206
Data sheet
MA1206CG3R0C500.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MA1206CG3R0C500
Comments
    MA1206CG3R0C500 Specifications
    SeriesMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±0.25pF
    Lead Style-
    Capacitance3 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C