MA1206CG562G250
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MA1206CG562G250
MA1206CG562G250
Part Number
MA1206CG562G250
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 5600PF 25V C0G/NP0 1206
Data sheet
MA1206CG562G250.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MA1206CG562G250
Comments
    MA1206CG562G250 Specifications
    SeriesMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±2%
    Lead Style-
    Capacitance5600 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C