MA1206XF335K250
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MA1206XF335K250
MA1206XF335K250
Part Number
MA1206XF335K250
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 3.3UF 25V X5R 1206
Data sheet
MA1206XF335K250.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MA1206XF335K250
Comments
    MA1206XF335K250 Specifications
    SeriesMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance3.3 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C