MA1206XR154K160
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MA1206XR154K160
MA1206XR154K160
Part Number
MA1206XR154K160
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 0.15UF 16V X7R 1206
Data sheet
MA1206XR154K160.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MA1206XR154K160
Comments
    MA1206XR154K160 Specifications
    SeriesMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.15 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C