MA1206XR564J250
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MA1206XR564J250
MA1206XR564J250
Part Number
MA1206XR564J250
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 0.56UF 25V X7R 1206
Data sheet
MA1206XR564J250.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MA1206XR564J250
Comments
    MA1206XR564J250 Specifications
    SeriesMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance0.56 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C