MA1206XR684M500
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MA1206XR684M500
MA1206XR684M500
Part Number
MA1206XR684M500
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1206
Data sheet
MA1206XR684M500.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MA1206XR684M500
Comments
    MA1206XR684M500 Specifications
    SeriesMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.68 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C