MA1206YV123Z500
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MA1206YV123Z500
MA1206YV123Z500
Part Number
MA1206YV123Z500
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 0.012UF 50V Y5V 1206
Data sheet
MA1206YV123Z500.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MA1206YV123Z500
Comments
    MA1206YV123Z500 Specifications
    SeriesMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance-20%, +80%
    Lead Style-
    Capacitance0.012 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C