MA1206YV685Z160
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MA1206YV685Z160
MA1206YV685Z160
Part Number
MA1206YV685Z160
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 6.8UF 16V Y5V 1206
Data sheet
MA1206YV685Z160.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MA1206YV685Z160
Comments
    MA1206YV685Z160 Specifications
    SeriesMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance-20%, +80%
    Lead Style-
    Capacitance6.8 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C