MA1210XR225K250
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MA1210XR225K250
MA1210XR225K250
Part Number
MA1210XR225K250
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1210
Data sheet
MA1210XR225K250.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MA1210XR225K250
Comments
    MA1210XR225K250 Specifications
    SeriesMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance2.2 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C