MA1210YV154Z500
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MA1210YV154Z500
MA1210YV154Z500
Part Number
MA1210YV154Z500
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 0.15UF 50V Y5V 1210
Data sheet
MA1210YV154Z500.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MA1210YV154Z500
Comments
    MA1210YV154Z500 Specifications
    SeriesMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance-20%, +80%
    Lead Style-
    Capacitance0.15 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C