MA1210YV474Z160
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MA1210YV474Z160
MA1210YV474Z160
Part Number
MA1210YV474Z160
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 0.47UF 16V Y5V 1210
Data sheet
MA1210YV474Z160.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MA1210YV474Z160
Comments
    MA1210YV474Z160 Specifications
    SeriesMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance-20%, +80%
    Lead Style-
    Capacitance0.47 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C