MA1812CG562J500
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MA1812CG562J500
MA1812CG562J500
Part Number
MA1812CG562J500
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 5600PF 50V C0G/NP0 1812
Data sheet
MA1812CG562J500.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MA1812CG562J500
Comments
    MA1812CG562J500 Specifications
    SeriesMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance5600 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.180" L x 0.125" W (4.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C