MG15X154K100CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MG15X154K100CT
MG15X154K100CT
Part Number
MG15X154K100CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 0.15UF 10V X5R 0402
Data sheet
MG15X154K100CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MG15X154K100CT
Comments
    MG15X154K100CT Specifications
    SeriesMG
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.15 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C