MR042X102KS
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MR042X102KS
MR042X102KS
Part Number
MR042X102KS
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1000PF 200V RADIAL
Data sheet
MR042X102KS.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MR042X102KS
Comments
    MR042X102KS Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-39014, Ceralam® MR04
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleStraight
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateS (0.001%)
    Lead Spacing0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated200V
    Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
    Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)