MR052X221KSA
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MR052X221KSA
MR052X221KSA
Part Number
MR052X221KSA
Description
CAP CER 220PF 200V RADIAL
Data sheet
MR052X221KSA.pdf
Delivery Services
MR052X221KSA
Comments
    MR052X221KSA Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-39014, Ceralam® MR05
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleFormed Leads
    Capacitance220 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateS (0.001%)
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated200V
    Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
    Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)