MR055A222FSA
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MR055A222FSA
MR055A222FSA
Part Number
MR055A222FSA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 2200PF 50V NP0 RADIAL
Data sheet
MR055A222FSA.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MR055A222FSA
Comments
    MR055A222FSA Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-20, Ceralam® MR05
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead StyleFormed Leads
    Capacitance2200 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateS (0.001%)
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
    Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C