MR061A392FS
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MR061A392FS
MR061A392FS
Part Number
MR061A392FS
Description
CAP CER 3900PF 100V NP0 RADIAL
Data sheet
MR061A392FS.pdf
Delivery Services
MR061A392FS
Comments
    MR061A392FS Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-20, Ceralam® MR06
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead StyleStraight
    Capacitance3900 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateS (0.001%)
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
    Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C