MT15N6R8B500CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MT15N6R8B500CT
MT15N6R8B500CT
Part Number
MT15N6R8B500CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 6.8PF 50V NPO 0402
Data sheet
MT15N6R8B500CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MT15N6R8B500CT
Comments
    MT15N6R8B500CT Specifications
    SeriesMT
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Features-
    Tolerance±0.1pF
    Lead Style-
    Capacitance6.8 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C