MT18B102K101CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MT18B102K101CT
MT18B102K101CT
Part Number
MT18B102K101CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 1000PF 100V X7R 0603
Data sheet
MT18B102K101CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MT18B102K101CT
Comments
    MT18B102K101CT Specifications
    SeriesMT
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C