MT18B222K500CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MT18B222K500CT
MT18B222K500CT
Part Number
MT18B222K500CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 2200PF 50V X7R 0603
Data sheet
MT18B222K500CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MT18B222K500CT
Comments
    MT18B222K500CT Specifications
    SeriesMT
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance2200 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C